M.KUSÝ: Vznik Novej väčšiny je len ďalším štiepením politickej scény

02.09.2012 Bratislava

Bratislava 2. septembra (TASR) - Vznik hnutia Nová väčšina, ktorý dnes avizovali nezávislí poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská je podľa politológa Miroslava Kusého len ďalším štiepením politickej scény. "Budú zbierať nespokojencov zo všetkých strán. Ale nemyslím si, že ich prílev bude nejaký razantný," povedal pre TASR Kusý.

"Sú to všetko sľuby strany, ktorá nie je pri moci. Sľuby sú v tomto prípade veľmi nezáväzná vec, podobné veci sľubujú aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti," komentoval medializované zámery novovznikajúceho hnutia. Podľa Kusého je pol roka po voľbách ešte príliš skoro na kampaň a voči perspektíve novej strany je skeptický.

"Na pravo od stredu začína byť tlačenica," konštatoval politológ Juraj Marušiak. "Je tu Procházka so svojim projektom, ktorý možno tiež skončí v podobe novej strany, sú tu matovičovci a ani liberáli v SDKÚ-DS nie sú nadšení," poznamenal. Lipšicove vystúpenie podľa neho obsahovalo silný "antielitársky apel", z akého dlhodobo ťažia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. "Matovič však má výhodu, že na rozdiel od Lipšica nikdy nič neriadil a za nič neniesol zodpovednosť," dodal Marušiak. "Populizmus je na Slovensku najefektívnejšia mobilizačná stratégia, niet divu, že po ňom Lipšic siahol," dodal.

Podľa Marušiaka sa líder Novej väčšiny snaží využiť nespokojnosť medzi ľuďmi. "Čo sa týka voličov KDH, tými neotriasol ani odchod Františka Mikloška s Vladimírom Palkom," odpovedal na otázku, či môže Lipšic čerpať podporu od voličov svojej bývalej strany. Druhá vec je, že Ján Figeľ zaznamenal v poslednej dobe viacero káuz, ktoré, ak by pokračovali, by mohli spôsobiť oslabenie KDH.

Aj podľa politológa Samuela Abraháma hrozí Lipšicovi osud väčšiny politikov, ktorí opustili KDH, teda napokon odchod z politiky. Abrahám však považuje za rozumné Lipšicove úvahy o zmenách vo volebnom systéme, ktorý podľa neho dnes nie je dostatočne funkčný. Na druhej strane, sľubovať učiteľom o polovicu vyššie platy, je podľa neho "v dnešnej dobe, keď treba šetriť, až nezodpovedné". "Je pritom jasné, že učitelia by si tie platy zaslúžili," dodal. Lipšic podľa neho pomenoval viaceré problémy, otázkou však je, prečo ich neriešil v minulosti, keď bol podpredsedom vládnej strany a ministrom. "Napríklad sfunkčnenie referenda vôbec nie je jednoduchou otázkou," upozornil. Dodal, že dezilúzia ľudí rastie, zatiaľ však jednoznačne dominuje výrazná podpora Smeru-SD. "Chlieb sa bude lámať na budúci rok," odhadol. Lipšicovi pritom veľké šance nedáva. "Aký je jeho potenciál?," upozornil, že samotný Daniel Lipšic nestačí na zisk dostatočnej volebnej podpory.

Nezávislí poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská sa rozhodli založiť politické hnutie s názvom Nová väčšina. Oznámili to na dnešnej tlačovej konferencii v spoločnosti niekoľkých desiatok priaznivcov.

Podpisy potrebné na registráciu nového hnutia začne petičný výbor zbierať tretieho septembra a do konca októbra by mali byť vyzbierané. Hnutie zatiaľ minulo len desaťtisíc eur z vlastných zdrojov a do budúcnosti chcú fungovať ako "nízkonákladový projekt". Nová väčšina sa nebude vyhýbať ani darom, všetky však budú musieť byť verejné.

Lipšic a Žitňanská dospeli k rozhodnutiu po niekoľkých mesiacoch diskusií s občanmi, počas ktorých konštatovali veľké znechutenie občanov z politiky. "Čas na kozmetické úpravy už vypršal. Slovenskú republiku treba postaviť odznova. Znamená to novú politiku, novú ekonomiku a novú morálku," vyhlásil dnes Lipšic.

Dodal, že podľa jeho skúseností sa ľudia rozhodujú zodpovednejšie, ako politici. "Chceme, aby ľudia schválili v referende novú ústavu. Chceme, aby ľudia mohli voliť svojich poslancov v jednomandátových volebných obvodoch, aspoň v polovici parlamentu. Aby sa spojilo konanie referenda s parlamentnými voľbami," dodal. V priebehu štyroch rokov by si podľa neho všetky petičné výbory vyzbierali podpisy a všetky referendá by potom prebehli spolu s voľbami. Ľudia by si podľa Lipšica mali sami voliť aj sudcov a prokurátorov.

"Pevne verím, že nová väčšina chce zmenu a chce zmenu k lepšiemu," doplnila Lipšica Žitňanská.

"Našou ambíciou je spájať voličov na základe príbehov ľudí, ktorí majú za sebou konkrétne skutky," vyhlásil Lipšic, podľa ktorého nové tváre väčšinou napokon sklamú. "Tento projekt je nový, ale nevytvárajú ho nové tváre. Nakoniec, ani ja nie som nová tvár," podčiarkol Lipšic.

Nové hnutie má pripravenú sériu opatrení na zlepšenie situácie na Slovensku. Prvé opatrenie je podľa Lipšica právo na zamestnanie pre dlhodobo nezamestnaných. Ak však zdraví ľudia odmietnu prácu, mali by stratiť nárok na sociálne dávky.

"Druhé opatrenie sa týka podpory malých a stredných podnikateľov. Chceme, aby na každé jedno euro, ktoré vláda vynaloží na podporu veľkej investície, musela vynaložiť dve na podporu malých a stredných podnikateľov," dodal.

Každý človek, ktorý má odvahu sa živiť sám a má ročný príjem do 33.000 eur, by mal byť podľa Lipšica odbremenený od daní a odvodov, platiť by mal len paušálny poplatok.

Hnutie chce počas jedného volebného obdobia zvýšiť platy učiteľov o päťdesiat percent a dvojnásobne zvýšiť daňový bonus do troch rokov veku dieťaťa. Medzi ciele Novej väčšiny patrí rovnocenný prístup k regiónom a nové verejné služby.

Na financovanie týchto opatrení chce Lipšic využiť peniaze ušetrené vďaka minimalizácii daňových únikov a dôslednou reformou verejnej správy. Z týchto dvoch opatrení si Nová väčšina sľubuje úsporu dve miliardy euro.
 

Vyberte región